BASIN ÖZGÜRLÜĞÜ, SORU ÖNERGESİ KONUSU OLDU

İYİ Parti Gaziantep Milletvekili İmam Hüseyin Filiz, Cumhurbaşkanı Yardımcısı  Fuat Oktay’ın cevaplaması istemi ile soru önergesi yöneltti.

BASIN ÖZGÜRLÜĞÜ, SORU ÖNERGESİ KONUSU OLDU

MAZLUM ÇETİNKAYA-İYİ Parti Gaziantep Milletvekili İmam Hüseyin Filiz, Tutuklu Gazeteciler ile ilgili 24 Temmuz Gazeteciler Günü ve Basın Bayramı gününde Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın cevaplaması istemi ile soru önergesi yöneltti.

Filiz’in soru önergesinde şu ifadeler yer aldı:

"Sınır Tanımayan Gazeteciler Örgütü (RSF) tarafından hazırlanan 2020 yılı basın özgürlüğü endeksinde Türkiye 180 ülke arasında 154'üncü sırada yer almıştır. Geçtiğimiz sene 157. Sırada bulunan Türkiye bu sene hazırlanan rapora göre 154. Sırada yer alarak Dünya Basın Özgürlüğü sıralamasında 3 basamak yükselmiş oldu. Türkiye Gazeteciler Sendikası’nın hazırlamış olduğu 1 Nisan 2019- 1 Nisan 2020 tarihleri arasındaki rapora göre, 17 Ekim 2019 tarihinde TBMM’de çıkarmış olduğumuz Ceza Muhakemesi Kanunu’na (Yargı Reformu’na) rağmen 85 gazeteci ise halen hapiste.

 

Bu kapsamda;

  • Sınır tanımayan gazeteciler örgütü RSF 2020 raporuna göre Türkiye basın özgürlüğünde 180 ülke içinde 154. sırada olmamızın nedeni nedir ve bu bağlamda daha iyi bir konumda olmanızı sağlamak adına yapılması planlanan çalışmalar var mıdır?
  • Ülkemizde 2020 yılı itibari ile gazeteci kimliği bulunan kaç kişi hakkında dava açılmıştır ve tutuklu bulunan gazeteci sayısı ne kadardır?
  • 2020 yılı içerisinde hakkında açılan davalardan beraat eden kaç gazeteci mevcuttur?
  • 2020 yılı itibari ile gazeteci kimliği bulunan kaç kişi gözaltına alınıp hakkında dava açılmadan salıverilmiştir?
  • 2020 yılı içerisinde RTÜK’ten kaç medya organına idari para cezası kesilmiştir ve kesilen meblağ miktarı nedir?
24.07.2020 (Haber Merkezi)

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR