KADINSIZ DÜNYA, KADINSIZ EMEK OLMAZ

CHP Gaziantep İl Kadın Kolları Başkanı Cemile Şevran, "yaşadığımız bütün sorunların temelinde "Ben kadın erkek eşitliğine inanmıyorum" diyen zihniyet var

KADINSIZ DÜNYA, KADINSIZ EMEK OLMAZ


CHP Gaziantep İl Kadın Kolları Başkanlığı, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü sebebiyle merkez ilçe kadın kolları başkanlıklarıyla birlikte eş zamanlı bir basın açıklaması gerçekleştirildi.
CHP Gaziantep İl Kadın Kolları Başkanı Cemile Şevran, "Bugün, New York'ta hakları için direnirken yanarak yaşamını kaybeden kız kardeşlerimizi saygıyla anma günüdür. Bugün, dünyanın tüm kadınlarının uluslararası dayanışma günüdür. Bugün, kadının insan hakları için farkındalık günüdür. Bugün, mücadeleyi büyütme, umudu örgütleme günüdür" şeklinde açıkladı. 


"HAKLARIMIZA DAHA GÜÇLÜ SAHİP ÇIKIYORUZ"
Şevran, "Verilen mücadeleler neticesinde, 1910 yılında Kopenhag'da düzenlenen İkinci Uluslararası Sosyalist Kadınlar Konferansı'nda, Clara Zetkin'in önerisiyle, 8 Mart'ın kadınların uluslararası mücadele günü olarak kutlanması karara bağlandı. Böylece 8 Mart, Dünya Emekçi Kadınlar Günü olarak ilan edildi. Bugün, dünyanın dört bir yanındaki kız kardeşlerimizle dayanışmayı büyütüyor ve haklarımıza daha güçlü sahip çıkıyoruz" açıklamalarında bulundu. 

"MÜCADELEMİZİ EŞİTLİKÇİ ERKEKLERLE BİRLİKTE BÜYÜTÜYORUZ

"Şevran, "Biz, Cumhuriyet Halk Partili kadınlar, eşit bir Türkiye inşası için mücadele ediyoruz. Bu mücadeleyi Türkiye kadın hareketiyle ve eşitlikçi erkeklerle birlikte büyütüyoruz. Üç hayati sorunumuz var: kadına yönelik şiddet, yoksulluk, temsilde ve hizmetlere erişimde adaletsizlik. Ne yazık ki ülkemizde kadına yönelik şiddet katlanarak artıyor. Daha geçtiğimiz günlerde bir günde 8 kız kardeşimiz katledildi. Kadınlar, en güvenli olması gereken yerlerde; evlerinde şiddet görüyor ya da öldürülüyor" açıklamalarıyla sözlerine devam etti. 

"YASALARA DOKUNMA, UYGULA"
Yasaların uygulanmadığına değinen Cemile Şevran, "Kadın katillerinin sırtını sıvazlayanlar, şimdi de 6284 sayılı Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanun'u budamak istiyor. Bugün 81 il, 973 ilçede tek ses oluyor ve bir kez daha haykırıyoruz: Yasalara dokunma, uygula" açıklamalarında bulundu. 


"HADDİNİZİ BİLİN"
Şevran, "İktidarın yeni hedefinde eşit yurttaşlık hakkımızın ve laikliğin güvencesi olan Medeni Kanun var. Ancak; laikliğe savaş açanlar karşılarında dağ gibi duran kadınları bulurlar.
Haklarımızı bir torba yasaya doldurup, çöpe atma hayali kuranlara sesleniyoruz: Haddinizi bilin!" şeklinde konuştu. 


"KADINLAR İSTİHDAM DIŞINA İTİLİYOR"
Kadınların istihdam dışına itilmesini vurgulayan Şevran, "Kadın istihdamına yönelik veriler, bir utanç tablosunu açıkça ortaya koymaktadır. Ülkemizin nüfusunun yarıdan biraz fazlası kadın ama her beş kadından sadece biri kayıtlı ve tam zamanlı istihdamda yer alıyor. Yaklaşık 4,5 milyon kadın çalışmak istiyor ama iş bulamıyor. Genç kadın işsizliği oranı ise yüzde 51. Kadınların yüzde 61,4'ü asgari ücretin altında veya asgari ücretin yüzde 20 üzerinde ücret alıyor. Kadınların yüzde 41'i ise asgari ücret dahi alamıyor" açıklamalarında bulundu. 


"BU SEÇİM EŞİTSİZLİK POLİTİKASINA YANIT OLACAK"
CHP Gaziantep İl Kadın Kolları Başkanı Cemile Şevran, "yaşadığımız bütün sorunların temelinde "Ben kadın erkek eşitliğine inanmıyorum" diyen zihniyet var. Bu nedenle kadınların adalete, eğitime ve sağlığa erişimi çok sınırlı hale geldi. Deprem bölgesindeki kız kardeşlerimiz için yaşam koşulları çok daha ağır ve zorlayıcı. Önümüzde bir yerel seçim var. Bu seçim iktidarın eşitsizliği derinleştiren politikalarına karşı bir yanıt olacak. Bu nedenle hepimiz var gücümüzle çalışmalı, örgütlü gücümüzle gerici kuşatmaya meydan bırakmamalıyız" şeklinde açıkladı. 


"KADIN TEMSİLİ ARTACAK"
Cemile Şevran siyasette kadın sayısının artmasını gerektiğine değinerek, "sadece belediye başkanlıklarında değil, muhtarlıklarda, belediye meclisi üyeliklerinde ve il genel meclisinde de kadın temsili artacak. Tüm Cumhuriyet Halk Partili belediyeler sayesinde kadını özgürleştiren, güçlendiren, eşitlikçi, katılımcı, halkçı ve sosyal demokrat politikaları hayata geçireceğiz" dedi.

 
"BU DÜZENİN BÖYLE DEVAM ETMEYECEĞİNİ GÖSTERELİM"
Şevran, "İstanbul Sözleşmesi'ni yeniden yürürlüğe koymak için, kadın hakları, çocuk hakları, çevre hakları ve hayvan hakları için, emeklilerimizin üç kuruşa muhtaç yaşamaması için, engelli yurttaşlarımızın önündeki engellerin kaldırılması için, laik, demokratik ve özgür bir Türkiye için. Gelin; 31 Mart'ta iktidara dur diyelim. Bu düzenin böyle devam etmeyeceğini gösterelim" şeklinde açıklamalarıyla sözlerini sonlandırdı.

8.03.2024 (Haber Merkezi)

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR