“Pandemide 1 yıl geride kaldı ama esnaf halen perişan”

HDP Gaziantep Milletvekili Prof. Dr. Mahmut Toğrul,  pandemi sürecinde yaklaşık 1 yılın geride kaldığını ancak  esnafın sorunları halen giderilemediğini söyledi.

“Pandemide 1 yıl geride kaldı ama esnaf halen perişan”

 

Toğrul, daha önce de ciddi anlamda sorunları bulunan esnafın pandemi süreciyle birlikte sorunları daha da derinleştiğine dikkat çekerek, “ Pek çok dünya ülkesi vatandaşlarının ekonomik güvencesini alırken, biz maalesef vatandaşımızı aç ve açıkta bıraktık. Bir yıldır esnaf büyük sıkıntılar çekiyor. Esnaf kan ağlıyor. Esnaf derin bir ekonomik kriz yaşıyor. Dolayısıyla esnaf için bıçak kemiğe dayanmış durumdadır. Pandemiyle mücadele adı altında esnaf cezalandırıldı. İktidar hep bir ağızdan ‘Türkiye tırmanışta’ diyor ama esnaf batıkça battı. Türkiye’de yaklaşık 6 milyon sokak esnafı var ama bu insanları dikkate alan tek bir yetkili olmadı. Esnaf bu dönem dışarı çıkarsak Coronadan evde kalırsak açlıktan öleceğiz diye feryatlarda bulundu” dedi.

Toğrul, açılamasını şu şekilde sürdürdü:

“İktidar Esnafa Eşit Davranmıyor

İktidar esnafın devlete olan borçlarını erteliyoruz dedi. Fakat tüm esnafın vergileri ertelenmiyor. Bazı esnafın vergilerini erteliyor ama bir kısım esnafın vergilerini ise ertelemiyor. Örneğin, sinema salonu, kahvehaneler, kır bahçeleri, bilardo salonu, lokal ve çay bahçesi gibi yerlerin vergilerini erteliyor. Fakat kafe, bar ve eğlence mekanı gibi yerlerin vergilerini ertelemiyor. Yani bu konuda da iktidar eşit davranmıyor.

İktidarın esnafa vereceği en büyük müjde tüm borçların silinmesi olmalıdır

Esnafın tek borcu vergi borcu da değildir. Ki bize göre bu dönem vergi borcunun tam anlamıyla silinmesi gerekiyor. Esnafın tek borcu vergi borcu da değildir. Esnafın, kira, fatura ve banka kredi borçları da mevcuttur. AKP Genel Başkanı  Erdoğan, esnafın ve sanatkârların kredi borcu taksitlerinin 6 ay erteleneceğini duyurdu. Biz halkların demokratik partisine (HDP) göre çözüm borç ertelemek değil esnafın borçlarını tümüyle silmektir. İktidarın esnafa vereceği en büyük müjde bu olmalıdır.

Esnaf desteklenmezse ciddi bir işsizlik meydana gelecektir

Esnafın sorunlarını ciddiyetle ele alacak bir yasal düzenlemeye ihtiyaç var. Esnafımıza ciddi anlamda doğrudan gelir destekleri sağlayacak bir mekanizmaya ihtiyaç vardır. Esnaf ve yanlarında çalıştırdıkları personeller bu süreçte desteklenmediği zaman küçük esnaf bitmiş olacak. Esnafın işyerini kapatmasının yanı sıra ciddi bir işsizlik meydana gelecektir. İşsizlikten ve iş bulamamadan dolayı halkımız çok ciddi sorun ve sıkıntılarla karşı karşıya gelebilecektir. Bu durumu en net haliyle vekili olduğum Gaziantep’te yaşıyoruz.

Gaziantep’te esnaf devlet tarafından verilecek 750 TL’lik kira yardımını yeterli bulmuyor. Gaziantep’te kenar semtlerde dahi kirası 750 TL olan çok az işletme vardır. Çoğu esnaf günlük siftah yapmadan dükkanını kapattığını belirtiyor. Banka kredisini ödeyemediği için intihar etmek zorunda kalan esnaflar olduğunu duyuyoruz. Tüm Türkiye’de olduğu gibi Gaziantep’te de büyük artışlar gösteren intihar vakarının ardındaki gerekçelere baktığımızda, işsizlik, borç batağı ve yaşanan iflaslar görülmektedir.” 

27.01.2021 (Haber Merkezi)

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR