CHP'DE 128 İNADI !..

CHP, Merkez Bankası'na ait 128 milyar dolar tutarındaki döviz rezervinin akıbeti sormaya devam ediliyor.

CHP'DE 128 İNADI !..

Tüm Türkiye’de genelinde CHP örgütlerince parti binalarına asılan ve üzerinde “128 Milyar Dolar Nerede?” sorusu yer alan pankartlar 13.04.2021 salını günü CHP Gaziantep İl ve İlçe Başkanlıkları binalarına da asılmış ve akabinde savcılık kararlarıyla emniyet görevlileri tarafından apar topar indirilerek el konulmuştu.

Konuyla ilgili yazılı basın açıklamasında bulunan CHP Gaziantep İl Başkanı Mehmet Neşet Uçar “İlanlarımız, afişlerimiz sökülse de, duyurularımız engellense de, yanıt alıncaya kadar sormaya devam edeceğiz” diyerek açıklamasında şu ifadelere yer verdi.

“Covid-19 salgınının en kötü dönemini geçirdiğimiz ve halkımızın bu büyük sağlık kriziyle birlikte ekonomik krize de direnmeye çabaladığı bugünlerde Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası rezervlerinden eksilen 128 Milyar Dolar’a ne olduğu partimiz başta olmak üzere, tüm kesimlerin sorduğu bir soru haline gelmiştir.

İktidarın tüm engelleme girişimlerine rağmen halk, pek çok ülkenin bütçesinden daha büyük miktarda olan bu parayla ilgili gelişmeleri takip etmeye devam ediyor.

Gücünü geleneğinden alan ve halkın gündeminin takipçisi olma sorumluluğunu taşıyan Cumhuriyet Halk Partisi, 128 Milyar Dolar’a ne olduğunu sormuştur, sormaya da devam edecektir.

Söz konusu tutar, bir milyon kişinin yaşayacağı beş adet şehri sıfırdan kurma maliyetidir.

Yine söz konusu tutar, en az üç milyon konutun- yani neredeyse tüm İstanbul nüfusunun yaşayacağı yeni konutun yapım bedelidir.

İnsanların çaresizlikten intihar ettiği, binbir emekle yetiştirdiğimiz gençlerimizin batı ülkelerine gitmekten başka çare göremediği bu ortamda, halkın parasının nerede olduğunu sormak en doğal hakkımızdır.

İşte bu sebeplerle CHP Türkiye çapında “128 Milyar Nerede?” sorusunu ilanlarla, afişlerle gündemde tutmak üzere bir kampanya başlattı. Ne yazık ki Türkiye genelinde olduğu gibi Gaziantep’te asılan afişlerimiz de aynı gün indirildi.

Yıldırım hızıyla gerçekleştirilen bu müdahaleler düşündürücüdür; çünkü 2021 yılında halen ifade özgürlüğünün bu kadar kolayca kısıtlanabilmesi üzücüdür. Diğer yandan iktidar, 128 Milyar Dolar’ın akıbeti hakkında inandırıcı bir açıklama yapamamış, bunun yerine konunun konuşulmasını engellemeye çalışmaktadır. Bu çaba beyhudedir, halkımız bu darboğazı geride bırakmak ve insanca yaşamak istiyor; israfa, yolsuzluğa, kayıplara karşı hassasiyetin giderek yükseldiği bu dönemde gerçek mutlaka açığa çıkacaktır.

İlanlarımız, afişlerimiz sökülse de, duyurularımız engellense de, yanıt alıncaya kadar sormaya devam edeceğiz: “128 Milyar Dolar Nerede?”

16.04.2021 (Haber Merkezi)

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR