Siber dolandırıcılığa darbe: 10 tutuklama

evden, otodan ve iş yerinden hırsızlık yöntemiyle ele geçirdikleri başkalarına ait banka ve kredi kartları, kimlik, GSM hattı ve cep telefonları ile siber dolandırıcılık yapan 10 kişi tutuklandı

Siber dolandırıcılığa darbe: 10 tutuklama

Gaziantep İl Jandarma Komutanlığınca siber suçlarla mücadele kapsamında yürütülen titiz planlama takip ve çalışmalar sonucundakapsamında; evden, otodan ve iş yerinden hırsızlık yöntemiyle ele geçirdikleri başkalarına ait banka ve kredi kartları, kimlik, GSM hattı ve cep telefonları üzerinden siber dolandırıcılık yapan 11 kişi gözaltına alındı.

"Jandarma Komutanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada:
-Banka ve Kredi Kartlarının Kötüye Kullanılması,
-Hırsızlık,
-Bilişim Sistemleri Kullanarak Nitelikli Hırsızlık,
-Bilişim Sistemlerini Kullanarak Nitelikli Dolandırıcılık,
-Kişisel Verileri Hukuka Aykırı Olarak Ele Geçirme,
-Elektronik Haberleşme Kanununa Muhalefet,
-Bilişim Sistemine Girme,
-Bilişim Sistemini Engelleme, Verileri Yok Etme veya Değiştirme suçlarını işleyen ve bu yöntemlerle yaklaşık 1 Milyon TL haksız kazanç elde eden organize suç örgütüne yönelik 07.05.2022 tarihinden itibaren planlı ve eş zamanlı operasyon başlatılmış, yapılan operasyon neticesinde 11 şüpheli yakalanarak gözaltına alınmıştır. Şüphelilerin ikametlerinde yapılan arama neticesinde;
-55 Adet Banka/Kredi Kartı,
-15 Adet Sim Kartı,
-12 Adet Cep Telefonu,
-5 Adet Hafıza Kartı ele geçirilmiştir. Gözaltına alınan toplam 11 şüpheliden (10)’u çıkarıldıkları adli makamlarca tutuklanarak cezaevine teslim edilmiş, (1)’si adli kontrol şartıyla serbest bırakılmıştır. Ayrıca 7 şüpheli şahsa yasadışı bahis oynamaktan 450 bin  TL idari para cezası uygulanmıştır.
Gaziantep İl Jandarma Komutanlığınca halkımızın huzur ve güvenliği için Siber Suçlarla Mücadele kapsamında suç ve suç örgütlerine yönelik çalışmalara 7/24 aralıksız devam edilecektir.
Kamuoyuna saygıyla duyurulur" denildi.

11.05.2022 (Haber Merkezi)

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR