GAÜN HALI TASARIMI ÖĞENCİLERİ TEKNİK GEZİYE KATILDI

Halı Tasarımı Programı öğrencileri, Gaziantep Organize Sanayi Bölgesi’nde halı ipliği ve halı imalatı üzerine faaliyet gösteren Karmen Halı Fabrikasına gerçekleştirilen teknik geziye katıldı... .

GAÜN HALI TASARIMI ÖĞENCİLERİ TEKNİK GEZİYE KATILDI

 

Gaziantep Üniversitesi (GAÜN) Güzel Sanatlar Fakültesi Geleneksel Türk Sanatları Bölümü Halı Tasarımı Programı öğrencileri, Gaziantep Organize Sanayi Bölgesi’nde halı ipliği ve halı imalatı üzerine faaliyet gösteren Karmen Halı Fabrikasına gerçekleştirilen teknik geziye katıldı

Karmen Halı Yönetim Kurulu Başkanı Yahya Dörterler ve Tasarım Müdürü Mahmut Fıstıkcı öncülük ettiği teknik gezi, fabrikanın üretim hattının gezisi ile başladı. İplik üretimi ve halı dokuma aşamalarının yerinde incelenmesinin ardından tasarım bölümünden bilgi alındı. Halı dokuma makinasının parçaları, kısımları, işlevleri ve konfeksiyon aşamaları teknik açıdan incelendi. Tasarım basamaklarının detaylı anlatımı sonrası dokunan halıların sergilendiği showroom bölümüne geçilerek halıların nihai ürün halinde incelemesi gerçekleştirildi. Öğrenciler, tasarımdan üretime, üretimden pazarlamaya kadar tüm süreçlerin izlendiği gezide, alanından uzman kişiler tarafından hem tanıtım hem de eğitim alma fırsatı yakaladı.

GAÜN Güzel Sanatlar Fakültesi Halı Tasarımı Programı Bölüm Başkanı Doç. Dr. Nazan Avcıoğlu Kalebek, “Sektörün desteğini her zaman eksiksiz aldığımız şehrimizde özgün tasarımlar yapabilecek tasarımcılar yetiştirmeyi hedeflemekteyiz. Bütün çabamız bölgesel tasarımcı kimliğini oluşturup uluslararası arenaya açılmaktır. Bu amaçla tüm öğrencilerimizi hem teorik hem de uygulamalı olarak desteklemekteyiz” ifadelerini kullandı.

Öğrencilerle bir araya gelen Karmen Halı Yönetim Kurulu Başkanı Yahya Dörterler ise ”Okuduğunuz bölüm tasarımın gerçekleşmesi için çok kıymetlidir. Oturduğunuz sıraların ve hocalarınızın size sunduğu imkanları iyi değerlendirin. Size sunulan imkanlar Türkiye’de hiçbir üniversitede bulamayacağınız ölçüdedir. Çünkü halının kalbi Gaziantep’te atmakta ve sizde bu sektörün yoğun olarak yaşandığı şehirde eğitim görmektesiniz. Şehrimiz pratik bilgilerinizin kolaylıkla uygulamaya dökebileceğiniz sayısız fabrika olanağı sunmaktadır” şeklinde konuştu.

30.01.2023 (Haber Merkezi)

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR