CHP’den şehit cenazesi provokatörüne suç duyurusu

CHP’nin hukukçuları, Gaziantep’te Genel Başkan Özgür Özel’in gönderdiği çelengi parçalayan provokatör hakkında suç duyurusunda bulundu.

CHP’den şehit cenazesi provokatörüne suç duyurusu

 

CHP Gaziantep İl Başkanlığı, şehit cenazesinin provoke edilmesine karşı sert bir duruş sergileyerek, bu tür olaylara izin vermeyeceklerini açıkladı. CHP’nin hukukçuları, Gaziantep’te Genel Başkan Özgür Özel’in gönderdiği çelengi parçalayan provokatör hakkında suç duyurusunda bulundu.

CİĞERİMİZ YANARKEN PROVOKASYON

Geçtiğimiz günlerde, Türkiye’nin ciğerini yakan 12 şehidin acısı Gaziantep’e de düşmüştü. Tüm şehir, görevi başında vatan uğruna can veren Şehit P.Uzm. Çvş. Abdulkadir İymen’e ağlarken, şehit cenazesi öncesi tüm kesimlerin tepkisine neden olan bir provokasyon yaşanmıştı. Daha önce iktidar partisinden milletvekili aday adayı olduğu ortaya çıkan K.Ö. adlı şahıs, kameralar önünde CHP Genel Başkanı Özgür Özel’in, şehit cenazesine gönderdiği çelengi parçalamıştı.

“HALKIN BİRLİĞİNE ZARAR VEREN GİRİŞİMLERE İZİN VERMEYİZ”

CHP İl Başkanı Reis Reisoğlu, kamuoyuna yaptığı açıklamada, şehit cenazelerinin saygıyla anılması gerektiğini vurgulayarak, provokatif eylemlere karşı sıfır tolerans politikası izleyeceklerini belirtti. Reisoğlu, aynı zamanda, halkın birlik ve beraberliğine zarar veren bu tür girişimlere karşı toplumsal duyarlılığın arttırılması çağrısında bulundu. CHP Gaziantep İl Başkanlığı, şehit ailelerine ve millete karşı sorumluluklarını yerine getirme sözü vererek, benzer olayların yaşanmasını engellemek için gerekli adımları atacaklarını ifade etti.

CUMHURİYET SAVCILIĞINA SUÇ DUYURUSU

Ülkeyi ve Gazianteplileri üzüntüye sevk eden provokatör hakkında, Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunduklarına dikkat çeken Reisoğlu, açıklamasına şu şekilde devam etti:

“Gaziantep'te son yolculuğuna uğurlanan şehit Piyade Uzman Çavuş Abdulkadir İyem'in cenaze namazı öncesi CHP Genel Başkanı Özgür Özel'in gönderdiği çelenk, şüpheli Kenan Öztürk tarafından ''terörü kınamayan genel başkanın burada işi yok'' diyerek gerçeğe aykırı beyanlarla sırf cenaze merasiminde hazır bulunana kişilerin maneviyatlarını etkileyerek kin ve düşmanlığa sevk etmek maksadıyla parçalayarak tören alanı dışına atmıştır.

“SONUNA KADAR TAKİPÇİSİ OLACAĞIZ”

Şüphelinin şehit cenazesinde kullandığı ayrımcılık ve nefret içeren dili toplumsal ayrışmayı pekiştirmekte ve bu açıkça bir toplumsal kesimi hedef haline getirmektir. Bu açıklamalar ve eylemler farklı siyasi görüşlere ve inançlara sahip yurttaşları ayrıştırıcı ve hedef gösterici bir tutum içermektedir. Tüm bu sebeplerle şüpheli Kenan Öztürk "Halkı Kin ve Düşmanlığa Tahrik" ve "Nefret" suçlarını işlemiştir. Bu nedenlerle şüpheli hakkında tahkikat yapılarak cezalandırılması için kamu davası açılması için Hukuk Komisyonu’muz aracılığı Gaziantep Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurunda bulunduk. Sonuç alınana kadar bu davanın takipçisi olacağız.”

3.01.2024 (Haber Merkezi)

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR