BU SAĞLIK OCAKLARINDA, SAĞLIK HİZMETİ OLMAZ

Gaziantep'te, tabiplerin işaret ettiği bu Aile Sağlığı Merkezleri resmen dökülüyor...

BU SAĞLIK OCAKLARINDA, SAĞLIK HİZMETİ OLMAZ
 
  • Gaziantep-Kilis Tabip Odası ve Gaziantep Aile Hekimleri Derneği, sağlık kuruluşlarına müracaat eden her 3 kişiden birine hizmet veren Aile Sağlığı Merkezleri'nin (ASM) bakımsızlıktan artık döküldüğünü bildirdi.
 
Konuyla ilgili yazılı bir açıklama yapan Gaziantep- Kilis Tabip Odası Aile Hekimliği Komisyonu üyesi Dr. Gökçe Kolağası,  çinde geçilen pandemi sürecinde aile sağlığı merkezlerinin hastaların daha kolay ulaşabileceği ve sağlık hizmeti alabileceği kurumlar haline geldiğine dikkat çekerek, hizmet binaları ile ilgili sorunların daha da görünür olduğunu söyledi.
 
Aynı zamanda hastaların, aşılarını olmak için Aile Sağlığı Merkezlerini tercih ettiğine değinen Dr. Kolağası, "Bilindiği üzere aile sağlığı merkezlerinin binaları sağlık müdürlüklerine, belediyelere veya şahsa ait olabilmekte, aile hekimleri kamu hizmeti verdikleri çalışma alanları için kira bedeli ödemektedir. Bu kira bedelleri de mülk sahibine göre keyfi belirlenmekte ve standardı bulunmamaktadır. Temel bakım ve alt yapı gerekleri  de ne yazık ki aile hekimleri tarafından sağlanmaktadır. Kamu hizmeti verilen aile sağlığı merkezlerinin sağlık bakanlığı tarafından, fizik şartları, alt yapısı, bekleme alanları, havalandırması sağlanmış olarak yapılması ve bu merkezlerin güvenli ve sağlıklı ortamlarda hizmet vermesi sağlanmalıdır.Yeterli uygunluktaki Aile Sağlığı Merkezi  binalarında çalışmak, halkı risk taşımayan ortamlarda aşılamak istiyoruz" dedi
 
Kolağası açıklamsına şöyle devam etti:
 
"Hastalıklardan ve içinde olduğumuz salgının yarattığı risklerden kendimizi, beraber çalıştığımız ekip arkadaşlarımızı ve tabi ki hastalarımızı koruyabilmek için uygun şartları sağlayabileceğimiz, güvenli  aile sağlığı merkezlerine ihtiyacımız var. Bu şartların sağlanabilmesi için sağlık bakanlığını göreve çağırıyoruz.
Pandeminin başından beri çok sayıda sağlık çalışanını kaybettik. Çalışma ortamı, şartları, havalandırması, güvenliği sağlanabilseydi kayıplarımız daha az olacaktı.Süreç hala devam etmektedir. Daha fazla kayıp vermemek, hem kendimizi hem de hastalarımızı koruyabilmek için uygun binalarda, uygun ekipmanla sağlık hizmeti vermek istiyoruz.
Türk Tabipleri Birliği Aile Hekimliği Kolu,  7 Nisan 2021 günü  “Aile Sağlığı Merkezi (ASM) Mekanları İçin Harekete Geçiyoruz” başlıklı kampanyasını başlattığını basın açıklaması ile duyurmuştur. Bu konuda görüşlerimizi paylaşmak ve çözüm önerileri üretmek adına sağlık bakanlığından randevu talep edilmiştir. Halen sağlık bakanlığı randevu talebimizi yanıtlamamıştır. Basın açıklaması ile başlayan süreçte 4 mayıs salı günü “ASM binaları için ses veriyoruz” konulu, sağlık bakanlığı, meslek odaları, sendikalar ve derneklerin davetli olduğu çevrimiçi panel yapıldı.. Panele İstanbul büyükşehir belediyesi(yerel yönetimleri temsilen), TMMOB, AHEF, TAHUD, SES, BDS, AHESEN, Genel Sağlık-iş kurumları katılım sağladı. Projenin ortaklaştırılması konusunda fikir birliği sağlandı.
Kampanya, Haziran ayına dek çeşitli etkinlikler yapılarak devam edecek, aşağıda belirtilen taleplerimiz yerine getirilmezse, sonuç alana dek farklı zamanlarda sürdürülecektir.
Aile Sağlığı Merkezleri’nin yeterli uygunlukta ve eşit standartlarda olmasını sağlamak Sağlık Bakanlığı’nın görevidir.
Aile Sağlığı Merkezleri, kamuya ait mekanlarda Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan binalarda yeterli donanım sağlanarak inşa edilmelidir.
Başta deprem güvenliği olmayan kamu binalarında hizmet veren aile sağlığı merkezleri Sağlık Bakanlığı tarafından güçlendirilmelidir. Hastalar ve sağlık çalışanları mağdur edilmeden yeniden inşa edilmelidir.
Mobil sağlık hizmeti verilen kırsal bölgelerde Sağlık Bakanlığı tarafından uygun mekanlarda binalar yapılmalı ve donanım sağlanmalıdır."
 
6.05.2021 (Haber Merkezi)

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR