YORUMSUZ...

Şahin. En büyük hayalim bu Kent Ormanı Sezer: Ağaçlık alan imara açılmasın MSB ile protokol yaptık TMMOB Gaziantep İl Koordinasyon: Ağaçlık alan imara açılır diye endişeliyiz

YORUMSUZ...

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, 5’inci Zırhlı Tugay Komutanlığı’nın bulunduğu arazide yapılacak Medeniyet Şehri hakkında son günlerde sosyal medya ve haber sitelerinde çıkan yanlış uydu fotoğrafları nedeniyle açıklama yaptı. Söz konusu alanın imara açılmadığı, aksine dünyanın en büyük kent ormanının yapılacağını söyledi. 

"AĞAÇ KESİLECEĞİ İDDİALARI YANLIŞ"

Sosyal medya ve haber sitelerinde son günlerde ortaya çıkan yanlış fotoğraflar nedeniyle Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin Kent Konseyi Çevre Çalışma Grubu’nun Gaziantep’te Su Sorunu ile ilgili rapor sunumu öncesi açıklamalarda bulundu. 50 yılı aşkın süredir bulunan 5’inci Zırhlı Tugayı’nın taşınmasıyla beraber bölgeye yapılması planlanan “Medeniyet Şehri” projesi örnek gösterilerek bölgedeki yeşil alanların kesileceği iddiasının gerçeği yansıtmadığını belirten Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, yapılması planlanan Medeniyet Şehri Projesi’nde ormanlık alanın kent ormanı olacağını, ağaçlara dokunulmayacağını ve yapılan düzenlemelerle 3 milyon 500 bin metrekarelik dünyanın en büyük kent ormanının oluşturulacağını aktardı. Askıya çıkan bölgenin kurak ve ağaçsız bir alan olduğu basın mensuplarına gösterilerek, yayınlanan fotoğraflarla, imara açılacak bölgenin farklı yerler olduğunun altı çizildi.

 ŞAHİN: BİZ HER GÜN AĞAÇ DİKEREK BİR DURUŞ SERGİLERKEN AĞAÇ KESMEMİZ DÜŞÜNÜLEMEZ

Yanlış fotoğraflarla algı oluşturulmaya çalışıldığını aktaran Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, “Bu mesele ile ilgili bir sunum hazırladık. Son bir yıldır her gün ağaç diken bir ekibiz. Bugünde Eczacılar Odası ile yeni bir orman dikimi yaptık. Hepsi büyük ağaçlar. Biz böyle bir duruş gösterirken, bir tane ağacın bile kesilmesine müsaade edemeyiz. En büyük hayalim dünyanın en büyük millet bahçesini açmak ve halka kazandırmak. Hakikaten şehir adına ve şehrin geleceği için bir iş yaparken yalan yanlış bilgilerle toplumun kafasını karıştırılmasını kabul edemiyorum. Bir diğer kabul edemediğim nokta sade bir vatandaş itiraz etse ‘bilmiyor’ derim ama bunu yapanlar eğitimlerini alıp, yönetimlerde bulunan ve işi bilen adamlar. İmarda nere açtığımızı da bilmiyorlar. Bu durumu halkımızın takdiri ve vicdanına bırakıyorum. Bu şehir hepimizin” diye konuştu.

CİHAN: YAPILAN PROTOKOLLE YEŞİLİN KORUNMASINI GARANTİLEDİK

Konu hakkında sunum yaparak teknik bilgiler veren Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Sezer Cihan, “Tugayın olduğu yeri hepimiz biliyoruz. Daha öncesinde ilgili odalara bilgi verip sunumlar yapmıştık. Askeri alanlarda bulunan bütün bina, tesislerin Millî Savunma Bakanlığı’nın uygun gördüğü araziye bu binaların taşınması ve boşalan arazi belediyeye devredilecek. Bu amaçla hızlı bir mesafe aldık ve bir hayali gerçekleştirdik. Protokoller tamamlandı ve Cumhurbaşkanlığı tarafından onaylandı. Taşınacak yere ciddi bir yatırım yaptık. Ne yaptıysak bütün ilgililerle paylaştık ve sürekli açıkladık. Paylaşılan fotoğraflara bakıldığında proje ile farklı bir nokta görülüyor. Ağaçlık alan imara açılmasın diye protokolle bu ağaçlık alanı kent ormanı yapılacağı yazıldı tapusunu büyükşehir almadı” dedi.  

TÜRK MÜHENDİS ve MİMAR ODALARI BİRLİĞİ BASIN AÇIKLAMASI
 
Geçtiğimiz günlerde Gaziantep Büyükşehir Belediyesi tarafından askıya çıkarılan, hali hazırda 5. Zırhlı Tugay Komutanlığı’nın bulunduğu arazide yapılması düşünülen imar değişikliği ile ilgili Meslek Odaları olarak kaygılıyız.
Askeri birliğin hızlı yapılaşma sonucu şehrin ortasında kalması dolayısıyla şehrin dışındaki bir bölgeye taşınması makul bir düşüncedir. Konum olarak bakıldığında, söz konusu bölge kentimizin az sayıdaki yeşil alanlarından biri olan Dülükbaba Ormanının hemen yanında bulunmaktadır. Medeniyetler Şehri Projesi olarak isimlendirilen proje çerçevesinde askıya çıkarılan imar planıyla bölge yapılaşmaya açılmaktadır. İlk etapta kısıtlı bir yapılaşma ön görülse de ülkenin değişik yerlerindeki askeri kışlaların şehir dışına taşınma örneklerinde gördüklerimiz, projenin nasıl devam edeceği konusunda bir fikir vermekte ve bizleri endişelendirmektedir. Şehir merkezine yakınlığı, yeşile alana komşu olması nedeniyle oldukça kıymetli olan bu geniş arazinin hızla betonlaşmasının önü alınamayacaktır.
Alınan bu karar sadece askeri kışlanın arazisinde betonlaşmaya yol açmayacak hemen yanındaki Dülükbaba Ormanının geleceğini de tehlikeye atacaktır. Ülkemizdeki benzer acı örneklerden biliyoruz ki ormanın hemen yanında başlayan yapılaşmalar zamanla ormana doğru genişleyip ormanı yok olma noktasına getirmektedir. Dülükbaba Ormanı tamamı insan eliyle dikilmiş ağaçlardan oluşan, bin bir emek ve zahmet ile bu günlere gelen şehrin en önemli ve sembol doğal değerlerinden biridir. Kent halkının az da olsa doğa ile kucaklaşma fırsatı bulduğu bu ormanın korunarak yaşatılması başta idareciler olmak üzere bütün kent halkı olarak hepimiz için bir görevdir.
Şehrimiz, askeri kışlanın taşınması kararı ile birlikte tarihi bir yol ayrımına da gelmiş bulunmaktadır; ya bu bölge şehrin geri kalanı gibi betona gömülerek yeni rant projelerine kurban verilecek ya da Dülükbaba Ormanı ile birleştirilerek kent halkının doğa ile kucaklaşabileceği, nefes alabileceği bir Kent Ormanına dönüşmesi sağlanacaktır. Her iki karar da altında imzası olan yöneticilerin tarihe geçmesine neden olacaktır.
İlana çıkan rant odaklı imar planı değişikliği ile birlikte girilen yanlış yoldan bir an önce dönülerek gelecek nesillere daha yeşil bir Gaziantep bırakabilmek adına bölge tamamen yeşil alana dönüştürülmelidir. Mevcut 5. Zırhlı Tugay Komutanlığı’ nın konuşlu olduğu arazi şu anki haliyle her ne kadar tam olarak yeşil alan özelliğinde olmasa da kent halkının da katılımı ile hızlı bir şekilde ağaçlandırılarak Dülükbaba Ormanı ile birleştirilmesi mümkündür. Gaziantep Büyükşehir Belediyesi’ ni askıya çıkarılan imar planından bir an önce vazgeçmeye ve söz konusu arazide şehrimizin ihtiyacı olan büyük bir Kent Ormanı oluşturulması yönünde harekete geçmeye davet ediyoruz. 
 

 

22.04.2021 (Haber Merkezi)

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR