ODATV'DE DİKKAT ÇEKEN GAZİANTEP AYRINTISI

Gaziantep GAP Gazetesi sahibi gazeteci Mustafa Diken, sosyal medya hesabından yetkililere 6 Kasım 2020 tarihinde Yakup Karaca stajyer iken şikâyette bulunmuştu.

ODATV'DE DİKKAT ÇEKEN GAZİANTEP AYRINTISI

sın İlan Kurumu (BİK), resmi ilanlar ile kamu kurum kuruluşlarına ait reklamların, gazete ve dergilerde yayınlanmasına aracılık ediyor. Basın İlan Kurumu, gazete ve dergileri, dönemsel veya şikâyete bağlı olarak mevzuat ve Basın Ahlak Esasları kapsamında denetliyor.

Kısacası kurum Türk basını için ayrı bir önem taşıyor...

Daha önce Basın İlan Kurumu ile ilgili birçok belge yayımlayan Odatv, BİK dosyasının peşini bırakmamıştı.

ODATV YAZMIŞTI

Peki, BİK ile ilgili olarak Odatv neler yazmıştı?

Kısaca hatırlayalım...

Odatv, BİK'in Genel Müdürü ilahiyatçı Yakup Karaca hakkında dikkat çeken bilgiler yayımlamıştı. Karaca'nın, FETÖ çatı davasında ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırılan Alaeddin Kaya ve FETÖ'den firari Hakan Şükür ile çekilmiş fotoğrafları ortaya çıkmıştı. Ayrıca, Karaca'nın oğlunu yüzde 68 bursla, FETÖ'nün okulunda okuttuğu, oğlunu 17-25 Aralık'tan sonra da bu okulda okuttuğu belgelenmişti.

* Yakup Karaca, Hakan Şükür

Odatv, yılda 1300 gazeteye 550 milyon liralık resmi ilan veren BİK'in, FETÖ’nün Ankara, İzmir, İstanbul başta olmak üzere çok sayıda gazetesine 17-25 Aralık'tan sonra da resmi ilan parası verdiğini ortaya çıkarmıştı.

Odatv yine, Alaeddin Kaya'nın, Belde ve Olay adlı gazetelerinin naylon olduğu ortaya çıkınca, Mayıs 2014’te iki gazeteyi birleştirip adını "Yedigün" yaptığını ve BİK'ten para almaya devam ettiğini yazmıştı. Ayrıca bunun belgelerini de yayımlamıştı. Odatv ayrıca kurumun, önemli yerlerde görev alan isimlerin KPSS'siz, liyakate dayanmadan, akraba ilişkileriyle işe alındığını ortaya koymuştu.

Öte yandan, ilahiyatçı Yakup Karaca ve Açıköğretim mezunu Genel Müdür Yardımcısı Cem Elçin’in FETÖ bağlantılarıyla ilgili dikkat çeken iddialar ortaya atılmıştı. Odatv, kurumun resmi ilan sistemini dijital ortama taşıyacak olan 1 milyon 700 bin liralık ERP sistemlerinin donanım ve yazılım ihalesinin FETÖ'ye yakın firmalara verildiğini yazmıştı.

Odatv, 2 yıl önce Genel Müdür Yakup Karaca’nın talimatıyla KPSS’siz olarak kuruma müstahdem kadrosunda alınan imam kızı Mehtap Uğur’un önlenemeyen yükselişini de ortaya çıkarmıştı. Ardından kurumdan FETÖ bağlantısı iddiasıyla atılan çalışanlara birçok devlet kurumunun aksine Genel Müdür Yakup Karaca’nın tazminat ödediği ortaya çıkmıştı.

Odatv, 2017 yılında 1 milyon 554 bin lira zarar eden, 15 milyon liralık lüks otel inşaatının yapıldığı Bayramoğlu’ndaki (Kocaeli-Darıca) Basın İlan Kurumu Tatil Köyü’ndeki akçeli işlere de değinmişti.

Odatv ayrıca Basın İlan Kurumu’nun Yeni Şafak’ın sahibi Ahmet Albayrak referanslı, Albayrak Holding İnşaat Grup Başkanı İbrahim Karaca’nın kardeşi ilahiyatçı BİK Genel Müdürü Yakup Karaca’nın, el konulmadan önce sürekli gidip geldiği iddia edilen Yenibosna’daki Zaman Gazetesi’ne önce el konulup kapatılmasının ardından FETÖ’nün yayın organı Zaman’ın devletten aldığı yıllık 12 milyon lirayı bulan resmi ilana ne olduğunu da yazmıştı.

Odatv, Sultanahmet’teki binasını yaptırmayan Basın İlan Kurumu’nun, 2011’den bu yana, devlet kasasından 89 ayda yaklaşık 2 milyon 670 bin Euro kira ödediğini yazmıştı.

Odatv yine, Yakup Karaca’nın Özel Kalem Müdürü Ufuk Bal ile ilgili dikkat çeken bir haber yaparak, FETÖ’cü ve darbeci emniyetçilerin en güçlü yapılanmasının olduğu İstanbul Etiler Polis Merkezi’nde (POMEM) Ufuk Bal’ın 2011 ve 2012 yıllarında öğretim görevlisi olarak çalıştığını ve Bal ile FETÖ’cü Osman Özsoy’un ilişkisini ortaya çıkarmıştı.

 

Odatv geçtiğimiz yıl Basın İlan Kurumu’nun ilahiyatçı Genel Müdürü Yakup Karaca ve Osman Özsoy referanslı Özel Kalem’i Ufuk Bal hakkında dikkat çekici bilgiler yayınlamıştı. Karaca’nın FETÖ çatı davasında ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırılan Alaeddin Kaya ve FETÖ firarisi Hakan Şükür ile çekilmiş fotoğrafları ortaya çıkmıştı. Ayrıca Karaca’nın oğlunu yüzde 68 bursla 17/25 Aralık’tan sonra da FETÖ’nün okulunda okuttuğunu Odatv belgelemişti. Alaeddin Kaya’nın Balıkesir’in Edremit ilçesinde 19 Ağustos 2016’da yakalanmadan 1 gün önce 18 Ağustos 2016 tarihinde tedbir olsun diye Kaya’nın gizli sahibi olduğu Yedigün gazetesinin ilanının kesildiği ayrıntıyı Odatv ortaya çıkarmıştı. Eski Dışişleri Bakanlığı çalışanları Mehmet Emin Salih Köşker ve Nermin Köşker’in Basın İlan Kurumu İstanbul Şube Müdürü eski Yenişafak Haber Müdürü Mehmet Köşker’in İngiltere’de kaçak olarak yaşayan FETÖ firarisi oğlu ve gelini olduğunu Odatv yazmıştı.

Odatv, son olarak, FETÖ’nün emniyet müdürü ve imamı, Fethullah Gülen'in akrabası Osman Karakuş’un, Basın İlan Kurumu tarafından "ak”landığını, Karakuş’un isteği üzerine aleyhinde haber yapan gazetenin ilan paralarının kesildiğini yazmıştı. Osman Karakuş’un fezlekesini hazırladığı iddia edilen Basın İlan Kurumu Hukuk Müşavirliği’nin başındaki isim Avukat Gökhan Türkoğlu’nun Mazlumder’de Yönetim Kurulu üyesi olduğu ve hiçbir kamu geçmişi olmadığı halde Türkoğlu’nun, KPSS puanı olmadan, 24 yaşında, 2010 yılı Mayıs ayında Basın İlan Kurumu’na birinci hukuk müşaviri olarak atandığını Odatv ortaya çıkarmıştı.

CUMHURBAŞKANLIĞININ GECE YARISI GÖREVDEN ALDIĞI O MÜDÜR 61 YAŞINDA AVUKAT OLDU!

Usulsüz kadrolaşma iddialarıyla ve KPSS’siz yakınlarını kurumda kadrolu istihdam etmekle de gündeme gelen 1960 yılı doğumlu eski BİK Genel Müdürü Yakup Karaca, 2012 yılında Hukuk Fakültesi’nden mezun olarak ikinci lisans eğitimini tamamlamıştı.

61 yaşındaki ilahiyatçı Yakup Karaca Birinci İstanbul Barosu tarafından 75706 sicil numarası ile avukatlık cübbesi giymeye hak kazandı.

 

İlahiyatçı Yakup Karaca geçtiğimiz ay, 75060 Baro Sicil Numarası ile İstanbul Barosu’na Stajyer Avukat olarak kayıtlı gözüküyordu. Karaca, 16 Ağustos 2019’da Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile Basın İlan Kurumu Genel Müdürlüğü görevinden uzaklaştırılmıştı.

BİK eski Genel Müdürü Yakup Karaca’nın stajyerlik avukatlığının kaldırmaması gerektiğini söyleyen Karaca’nın aleyhinde 18 adet hakaret davası açtığı Gaziantep GAP Gazetesi sahibi gazeteci Mustafa Diken, sosyal medya hesabından yetkililere 6 Kasım 2020 tarihinde Yakup Karaca stajyer iken şikâyette bulunmuştu.

17-25 Aralık 2013 FETÖ’nün yargıya darbe girişimi sonrası oğlunu FETÖ’nün okuluna ve dershanesine göndererek mezun eden, FETÖ’nün basın imamı Alaeddin Kaya ve FETÖ firarisi Hakan Şükür ile olan fotoğrafları basına yansıyan, Stajyer avukat Yakup Karaca’nın avukatlık mesleğinin saygınlığına ve ilgili Yönetmeliğin amaç maddesinde yer alan ilkelere uygun olarak mesleği icra edeceğine yetkililerin karar vermeden önce Karaca ile ilgili TBMM’de verilen araştırma ve soru önergelerinin yanında Cumhurbaşkanlığı müfettişlerinin denetim raporlarının dikkate alınıp alınmayacağı kamuoyu tarafından merak edildiğini ifade eden gazeteci Mustafa Diken, ayrıca Yakup Karaca hakkında Emniyet Genel Müdürlüğü İstanbul Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü’nde herhangi bir dosya/soruşturma olup olmadığının, varsa neticesinin ne olduğu da cevap bekleyen sorular arasında demişti.

* Mustafa Diken

HALEN TAMAMLANMADI

Yakup Karaca’nın Özel Kalem Müdürü, en mahrem sırlarına hakim olan, FETÖ’nün firari basın imamı Prof. Dr. Osman Özsoy referanslı Ufuk Bal; FETÖ’nün en etkin olduğu 2010 ve 2011 yıllarında Etiler Polis Merkezi’nde (POMEM) Öğretim Görevlisi olarak çalışmıştı.

Türkiye Büyük Millet Meclisi’ndeki önergelerin ardından 17.07.2019-02.08.2019 tarihleri arasında Cumhurbaşkanlığı müfettişleri Yakup Karaca’nın Genel Müdür olduğu kurumu denetlemiş ve denetimlerin tamamlanmasından 14 gün sonra gece yarısı 16.08.2019’da Karaca görevinden alınmış ve başka herhangi bir göreve atanmamıştı. TBMM’de 25’ten fazla milletvekilinin imzasıyla CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu tarafından Yakup Karaca hakkında açılan Meclis Araştırması halen tamamlanmadı.

Odatv, Basın İlan Kurumu’nda yaşanan gelişmeleri yazmaya devam edecek…

Odatv.com

20.04.2021 (OdaTV)

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR