İŞKUR'da ihaleye fesat, görevden aldırdı

İŞKUR Gaziantep İl Müdürlüğü'nde ihaleye fesat karıştırıldığı tespit edildi ve İl Müdürü Sıraç Ekin, görevden alındı.

İŞKUR'da ihaleye fesat, görevden aldırdıCumhuriyet Gazetesi'nin özel haberinde aktarıldığına göre, Gaziantep İŞKUR İl Müdürlüğü'nde müfettişler ihaleye fesat karıştırıldığını tespit etti.

EKİN İLE BİRLİKTE 11 KİŞİYE HAPİS CEZASI

İŞKUR Gaziantep İl Müdürlüğü tarafından 2013 ve 2014 yıllarındaki araç kiralama ve servis hizmeti için açılan ihaleleri mercek altına alan müfettişler, 3 ihalede tekliflerin şartnameye uymamasına karşın aynı firmaya verdildiğini belirledi. Tespitlere göre, 3 adet şoförlü araç kiralama için açılan 2 ihale, modeli ve silindir hacmi uygun olmayan araçlarla teklif veren firmaya verildi. Bir yıl sonra yapılan 36 aylık araç ihalesini de 486 bin TL’lik teklif vererek kazanan firma, aynı yıl açılan servis ihalesini de yeterli belge sunmamasına karşın 407 bin TL’lik teklif vererek aldı. Söz konusu ihalelerin başka teklif alınmadan hep aynı firmaya verildiğini kayıt altına alan müfettişler, İŞ-KUR İl Müdürü Sıraç Ekin, ihale komisyonu üyeleri ve firma ortağı 2 kişi hakkında suç duyurusunda bulundu. İhalelerle ilgili soruşturma başlatan cumhuriyet savcısı 11 kişi hakkına ‘’ihaleye fesat karıştırmak’’ suçlamasıyla dava açtı.

İŞKUR İl Müdürü Sıraç Ekin, mahkemede yaptığı savunmada FETÖ’nün kendisine kumpas kurduğunu ve kuruma zarar verme niyetinde olmadığını belirtti. Ekin’in ihale komisyonu başkanı olarak atadığı yardımcısı Rıza Alper ise ‘şartnamalerdeki teknik konulara hakim olmadığını ve bu durumun düşük fiyat konusuna odaklandıklarından dolayı ortaya çıktığını’ savundu. İhale komisyonu olan diğer şube müdürleri de memuriyetlerinin hiçbir zamanında bu konu hakkında bir eğitime tabii tutulmamalarına rağmen komisyona atandıklarını belirtti.

İŞKUR'UN RESMİ SİTESİNDE EKİN, HÂLÂ MÜDÜR GÖRÜLÜYOR

İŞKUR İl Müdürü Sıraç Ekin’i 1 yıl 3 ay hapis cezasına çarptıran Mahkeme, Ekin'in yardımcısı Rıza Alper ve 3 şube müdürünün de aralarında bulunduğu 10 kişiye 10 ay ile 1 yıl 3 aya kadar değişen hapis cezaları verdi. Mahkeme, sanıkların daha önce suç işlememesini göz önüne bulundurarak hükmün geriye bırakılmasına karar verdi. Kararın ardından İl Müdürü Sıraç Ekin görevinden alındı. Ancak İŞKUR’un resmi sitesinde Gaziantep bölümünda hala Ekin’in başkan olduğu görülüyor. 

7.02.2020 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR