GIDA ÜRETİMİNDE LİDER OLAN KENTİMİZ, BU TÜR CASUSLARA DİKKAT ETMELİ

Gıda sanayiinde casus şoku! Soruşturma başladı, yakalandı! Türk şirketlerin bilgilerini ele geçirip şantaj yapmış

GIDA ÜRETİMİNDE LİDER OLAN KENTİMİZ, BU TÜR CASUSLARA DİKKAT ETMELİ

Türkiye’de gıda ve bakliyat alanında faaliyet gösteren sektör devi şirketlerin İran ile ihracat, ithalat, ürün tedariki gibi konularda hizmet aldığı İran orijinli şirketin İran asıllı sahibi Ali Aydın’ın Türk şirketlerin yasadışı yollardan elde ettiği ticari sır niteliğindeki bilgileri şantaj yaparak haksız kazanç sağladığı ortaya çıktı. Gıda sektöründe casusluk yapan zanlı, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı koordinesinde yapılan operasyonla yakalandı.  Zanlının ele geçirdiği veriler karşılığında para vermeyen şirketlerin sahiplerini İran’a sokmama ve ticari anlaşmalarını bitirme gibi tehditlerde bulunduğu ortaya çıktı.

SABAH GAZETESİ'nin haberine göre İran orijinli "Sayeban Tejaret Movafagh Co" isimli şirketin İran asıllı daha sonradan Türk Vatandaşlığına geçen sahibi Ali Aydın, Türkiye'de hizmet sözleşmesi imzaladığı gıda ve bakliyat alanında faaliyet gösteren sektör devi şirketlerin yasadışı yollarla ticari sır niteliğindeki bilgi ve belgeleri ve müşteri bilgilerini ele geçirdi. Bu bilgiler ile Türk firmalardan tehdit ve şantajla haksız kazanç elde etme girişiminde bulunan zanlı, Türk firmaların iş yaptığı İran İslam Cumhuriyetinde faaliyet gösteren özel sektör ve resmi kurumlarla da ticari sır niteliğindeki bilgileri paylaştı. Yapılan şikayet üzerine Ali Aydın takibe alındı. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturma kapsamında, İstanbul Emniyeti'nin düzenlediği operasyonla Ali Aydın evine yapılan operasyonla yakalandı.

VERİ KAYBI O ÜLKENİN EKONOMİSİNİ DE ETKİLİYOR

Sanayi casusluğu devlet destekli veya işletmelerin kendi imkanlarıyla belirli bir sektörde lider pozisyona gelebilmeleri amacıyla başvurulan bir yöntem. Bu yöntemle hedef alınan şirketler rekabet üstünlüğünü kaybederken ülkeleri de ekonomik açıdan zarar görüyor. Sektörde lider firmaların verilerinin çalınması, o şirketin bulunduğu ülke ekonomisini de olumsuz etkileyeceğinden, birçok ülke stratejik sektörlerde faaliyet gösteren sektör lideri konumundaki firmalarını casusluk faaliyetlerine karşı koruyor.

 

6.07.2022 (Haber Merkezi)

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR