GAÜN’DE CERABLUS MYO’YA YÖNELİK İŞ BİRLİĞİ PROTOKOLÜ

  Gaziantep Üniversitesi (GAÜN), Türkiye Maarif Vakfı ile Sema İnsani ve Tıbbi Yardım Derneği arasında Cerablus Meslek Yüksekokulu’na yönelik iş birliği protokolü imzalandı.

GAÜN’DE CERABLUS MYO’YA YÖNELİK İŞ BİRLİĞİ PROTOKOLÜ

Törene; GAÜN Rektörü Prof. Dr. Arif Özaydın, Türkiye Maarif Vakfı Başkanı Prof. Dr. Birol Akgün, Mütevelli Heyeti Üyesi Prof. Dr. Cihad Demirli, Türkiye Maarif Vakfı Daire Başkanı Ramazan Turgut ve Suriye Ülke Temsilcisi Muhammmed Emin Şimşek’in yanı sıra Sema İnsani ve Tıbbi Yardım Derneği Başkan Vekili Abdulhanan Ajouja katıldı.

Protokole göre, Fırat Kalkanı Harekâtı ile terör örgütlerinden temizlenen Cerablus’ta, Gaziantep Üniversitesi bünyesinde kurulan meslek yüksekokulunun dört sağlık programına ilişkin eğitim ve öğretimin iyileştirilmesine yönelik iş birliği kararlaştırıldı.

Protokolün, Suriye Güvenli Bölgesi’nde eğitimi yeniden yapılandırma, bölgeye eğitim götürme ve kalifiye insan yetiştirmeye yönelik olduğunun altını çizen GAÜN Rektörü Prof. Dr. Arif Özaydın, “Bölgede yaşayanlar da bizim insanlarımız, medeniyetimiz insanı yaşatma üzerine kurulu bir medeniyet. Bu protokol, eğitim ve sağlık anlamında hizmet götürme açısından oldukça önemli. Bu iş birliğinden son derece mutluyum” şeklinde konuştu.

Maarif Vakfı’nın, Türkiye’nin yurt dışındaki eğitimini üstlenen bir kurum olduğunu dile getiren Prof. Dr. Birol Akgün ise, “Suriye’de Gaziantep Üniversitesi eliyle yürütülecek olan bu projeye destek vermekten ve bu projenin bir parçası olmaktan son derece gururluyuz, onur duyuyoruz. Buradan iyi insanlar yetişecek ve Suriye’nin yeniden imarında, gelişmesinde, kalkınmasında önemli roller oynayacak” dedi.

Sema İnsani ve Tıbbi Yardım Derneği Başkan Vekili Abdulhanan Ajouja, “Suriye’de eğitime yaptıkları desteklerden dolayı Gaziantep Üniversitesi’ne ve Maarif Vakfı’na teşekkür ediyoruz. Biz de yerel dernekler olarak bu alanda katkımız bulunduğundan dolayı çok memnunuz” ifadelerini kullandı.  

 

28.10.2020 (Haber Merkezi)

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR