FATMA ŞAHİN'İN CANINI SIKACAK HABER

CHP, Fatma Şahin'in başkanı olduğu Türk Belediyeler Birliği'ne suç duyurusunda bulunuyor.

FATMA ŞAHİN'İN CANINI SIKACAK HABER

Cumhuriyet Halk Partisi, Türkiye Belediyeler Birliği’nin (TBB) belediyeler arasında ayrımcılık yapan bir tutum içerisinde olduğunu belirterek harekete geçti. TBB bütçesinin büyük çoğunluğunun CHP’li belediyelerin kaynaklarıyla oluşmasına rağmen CHP’li belediyelere TBB’nin gerekli desteği vermediğini belirten parti, TBB’nin Sayıştay tarafından denetlenmesi için TBMM İçişleri Komisyonu’nda imza topladı. Komisyonun toplanması için imza toplayarak önerge veren parti ayrıca, TBB’nin denetlenmesi için Sayıştay Başkanlığı’ndan da randevu isteyecek.

‘KOMİSYONUN TOPLANMASI BEKLENİYOR’

Belediyelerin Türkiye Belediyeler Birliği’ne üye olma zorunluluğunun bulunduğunu belirten CHP Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun, TBB bütçesinin İller Bankası tarafından belediyelerden kesilen gelirlerle oluştuğunu söyledi. TBB hakkında “gayri resmi harcama yapıldığı” gerekçesiyle savcılığa suç duyurusunda bulunduklarını da hatırlatan CHP’li Torun, “Mutlaka ama mutlaka göreceksiniz yargılanacaklar” dedi.

TBB’nin CHP’li belediyelere bütçesinden para vermediğini, yurt dışındaki belediyelere kaynak aktardığını belirten CHP’li Torun, “Belediyeler Birliği’ni Sayıştay’ın denetlemesi için TBMM İçişleri Komisyonu’nda şu anda yeterli imzayı topladık ve komisyonun toplanması için önerge verdik. Komisyonun önümüzdeki günlerde toplanmasını bekliyoruz. Ayrıca önümüzdeki hafta da Türkiye Belediyeler Birliği’nin denetlenmesi için Sayıştay Başkanlığı’ndan da randevu isteyeceğiz” ifadelerini kaydetti. 

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin’in başkanı olduğu TBB’nin, AK Partili belediyelere araçlar gönderdiğini, Gaziantep Büyükşehir Belediyesi’ne gönderilen araçların araştırılması gerektiğini belirten CHP’li Torun, “Afyon’un Güney beldesinde belde statüsünü kazanmasının ardından seçim yapıldı. Seçimler sırasında Belediyeler Birliği oraya makina gönderdi. AK Parti’nin adayını da üzerine çıkarttılar. Allah aşkına bu hangi vicdana, hangi ahlaka sığar?” diye konuştu.

 

2.01.2022 (Haber Merkezi)

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR