EMÖP, Anteplilerden destek bekliyor

E-MÖP kapsamında geçtiğimiz yıl kurulan Atık Getirme Merkezi, Gaziantepliler'den destek bekliyor. Tesise şimdiye dek yaklaşık 30 ton elektronik atık ulaştı.

EMÖP, Anteplilerden destek bekliyor

 

Gazintep'te geçtiğimiz yıl kurulan Atık Getirme Merkezi'nde bugüne kadar 13 farklı gruptan tonlarca elektronik ve katı atık toplandı. Doğayı kirletmemek adına içinde bulunduğumuz 21. yüzyılın en önemli işi olan 'geri dönüştürme' konusunda önemli bir mesafe kaydeden Gaziantep Büyükşehir Belediyesi ve uzantısı olan yerel belediyeler, kurulan tesislerde yoğun bir şekilde çalışıyor. Gaziantep Şehitkamil Belediye Başkanı Rıdvan Fadıloğlu da bu konuya dikkat çekerek, yaklaşık 7 bin metrekarelik alanda konuşlandırılan Atık Getirme Merkezi'ne ilginin devam etmesinin önemine işaret etti. Bugüne kadar elektronik atıklar başta olmak üzere pek çok atığın tesise ulaşmasında katkısı olan Gazianteplilere teşekkür eden Başkan Fadıloğlu, sözkonusu hassasiyetin artarak devam etmesinin Gaziantep'in geleceğinde çok önemli bir rol oynayacağını dile getirdi. Şehitkamil Belediye Başkanı Rıdvan Fadıloğlu, özellikle gelecek nesilleri çok yakından ilgilendiren ‘geri dönüşüm’ konusuna ilişkin, “Vatandaşımızın verdiği destekle büyüyen geri dönüşüm projelerimizle gelecek nesiller için daha yaşanabilir bir dünya bırakmayı amaçlıyoruz” dedi.

Uyguladığı geri dönüşüm projeleri kapsamında kurduğu tesislerle gelecek nesillere daha yaşanabilir bir doğa, daha yeşil bir çevre bırakmayı hedefleyen Şehitkamil Belediye Başkanı Rıdvan Fadıloğlu, bu doğrultuda çalışmalarını gerçekleştirmeye devam ediyor. Doğanın, kendilerine gelecek nesillerin bir emaneti olduğunu aktaran Başkan Rıdvan Fadıloğlu, geri dönüşüm konusunu çok önemsediklerini ifade etti. E-MÖP projesi kapsamında 2018 yılında kurulan Atık Getirme Merkezi ile 13 farklı gurupta atık toplandığı bilgisini veren Başkan Rıdvan Fadıloğlu, tesiste çok önemli sonuçlar elde ettiklerini belirtti.

13 FARKLI ATIK GURUBU

Aydınlar Mahallesi’nde 7 bin 300 metrekare alan üzerine kurulan Atık Getirme Merkezi’nde ne kadar atık toplandığına ilişkin bilgi veren Başkan Rıdvan Fadıloğlu, tesiste; ambalaj atıkları, tekstil ürünleri, atık pil-akümülatörler, atık flüoresan lambalar, atık elektrikli-elektronik eşyalar, atık ilaçlar, bitkisel atık yağlar, koltuk-kanepe vb. hacimli atıklar, ömrünü tamamlanmış lastikler gibi atıkların toplandığını anlattı.

ON BİNLERCE TON ATIK

Başkan Fadıloğlu, Atık Getirme Merkezi’nde; 27 bin 555 kilogram atık elektrikli ve elektronik eşya, bin 951 kilogram bitkisel atık yağ, 4 bin 140 kilogram atık akümülatör, 16 bin 972 kilogram ömrünü tamamlamış lastik, 13 bin 146 kilogram koltuk-kanepe gibi hacimli atık, 332 bin 321 adet atık pil topladıklarını söyledi.

GELECEK NESİLLERİN EMANETİ

Uygulanan geri dönüşüm projeleri için halktan destek isteyen Şehitkamil Belediye Başkanı Rıdvan Fadıloğlu, “Bu cennet vatanımızın evlatları olan bizler, temiz çevrenin bize atalarımızdan miras olarak kalmış olmasından ziyade, bizim gelecek nesillere emanetimiz olması gerektiğinin bilincinde olmalıyız. Bu anlamda her türlü hassasiyeti göstermeliyiz. Ülkemizde ve dünyada insanlarda çevre bilincinin oluşturulabilmesi ve çevreye duyarlı bir nesil yetiştirilebilmesi adına uyguladığımız geri dönüşüm projeleri kapsamında her yıl çok önemli rakamlara ulaşmanın ekip arkadaşlarımızla birlikte gururunu yaşıyoruz. Doğa ve çevre konusundaki hassasiyetimizi görevde olduğumuz süre boyunca hiçbir taviz vermeden devam ettireceğimizden kimsenin şüphesi olmasın. Halkımızdan, uyguladığımız geri dönüşüm projelerine destek vermelerini rica ediyorum” ifadelerini kullandı.

11.09.2019 (Haber Merkezi)

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR