Biri Şahinbey Belediyesi'ne iğne oyası ile kanserin yenilmeyeceğini anlatmalı

Bir süredir Şahinbey Belediyesi kurslarına gelen kanser hastalarının bu illeti yendiği şeklindeki haberler, bilimsel gerçekle örtüşmediği gibi kamuoyunda 'basit ve reklam kokan' açıklamalar olarak algılanıyor...

Biri Şahinbey Belediyesi'ne iğne oyası ile kanserin yenilmeyeceğini anlatmalı

Şahinbey Belediyesi’ne bağlı Binevler Sosyal Tesisi’nde iğne oyası kursuna gelen 37 yaşındaki Y.T., yakalandığı kolon kanserini, gittiği iğne oyası kursunda yendiği şeklinde geçen haberler,kanserle mücadele konusundaki bilinlenmeye olumsuz etki sağlıyor. Bu türü sağlık haberlerinin kesin bir dille verilmemesi gerekiyor. Kursun işlevinin kanser tedavisi gören hastaya moral sağladığı şeklinde anlatılması doğru bilgi açısından şart.

İŞTE O BÜLTEN 

Bünyesinde birçok farklı kursta eğitim veren Şahinbey Belediyesi’ne bağlı Binevler Sosyal Tesisi’ne gelen 37 yaşındaki ev hanımı Y.T. hayatının en zor günlerini geldiği kursta yendi.  Topal, kendisi gibi kanser hastalarının da böyle kurslara gelip moral ve motivasyonlarını yüksek tutarak hastalıklarını atlatabileceğini söyledi.

 ZOR GÜNLER ATLATTIM

3 yıl önce hayatının en zor dönemini yaşadığını belirten Y.T, "Kolon kanseri hastasıyım ve bu hastalıkla 4'üncü seneye girdim. Çok şükür şu an atlattım ve kontrollerimi yaptırıyorum. 3 yıl önce çok kötü badireler geçirdim. Çok kötü şeyler yaşadım. Hastalık döneminde çocuğumu kaybettim. Umudumu kestiğim dönemlerde Şahinbey Belediyesi’nin Binevler Sosyal Tesisi’ndeki iğne oyası kursuna geldim. Bu kurslarla tanışalı 2 buçuk yıl oldu. İlk önce buraya gelmek istemiyordum, psikolojim çok bozuktu, bir faydası olmayacak diye düşünüyordum. Gerek duymuyordum, ne olacak ki diyordum ilk etaplarda. Şimdi çok severek her gün geliyorum. Burayı çok seviyorum ve burada moralim iyi. Monoton bir hayattan çıkıyorsunuz, biraz daha sosyalleşmeye başlıyorsunuz. Başka insanların hayatlarını dinliyorsunuz. Böyle yerler açtığı, bizlere böyle imkanlar sunduğu ve kadınların arkasında durup, destek olduğu için Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu'na çok teşekkür ederiz" dedi.

 

14.04.2021 (Haber Merkezi)

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR