1 MAYIS'A 212 GÖZALTI...

Emek ve demokrasi güçleri, 1 Mayıs'ı kutlamak için Taksim'e çıktı. Polis ablukasında gerçekleştirilen anmaya katılmak isteyen 212 kişiye gözaltı ve sokağa çıkma yasağını ihlalden işlem yapıldı.

1 MAYIS'A 212 GÖZALTI...

Emek ve demokrasi güçleri, 1 Mayıs'ı kutlamak için Taksim'e çıktı. Polis ablukasında gerçekleştirilen ve 1 Mayıs 1977'de ölenlerin anıldığı etkinliği gerçekleştiren kitleye katılmak isteyenler oldu. Ancak bu kişilerin önemli bölümü Şişli'de gözaltına alındı. Sokağa çıkma kısıtlamasını ihlal gerekçesiyle gözaltına alınanlara para cezaları kesildi.

Gözaltılarla ilgili olarak İstanbul Valiliği'nden şu açıklama yapıldı:

1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü” kapsamında Taksim Cumhuriyet Anıtı’na çelenk sunma, Kazancı Yokuşu’na karanfil bırakma ve basın açıklaması talebinde bulunan HAK-İŞ, TÜRK-İŞ, Birleşik Kamu İş, Vatan Partisi ve TGB, Hak Sen, DİSK, TEÇ-Sen, SİME-Sen, SAHİM-Sen, DİSK(TMMOB-TTB-KESK) sendikalarının başvuruları, salgınla mücadele ve tam kapanma tedbirlerine uygun olmak kaydıyla Valiliğimizce değerlendirilerek belirli saat aralıklarıyla bu faaliyetlere izin verilmiştir. İl ve ilçe Hıfzıssıhha Meclislerince alınan sokağa çıkma kısıtlaması ve tam kapanma tedbirlerini ihlal ederek izin verilen Sendikalar dışında ve Taksim Meydanı’na çıkmak için toplanan şahıslar hakkında Hıfzıssıhha Kanunu uyarınca idari işlem yapılmıştır. Kaymakamlıklarımızca 2911 Sayılı Kanun uyarınca alınan kararlara aykırı olarak toplantı ve gösteri yapmak amacıyla toplanan, güvenlik güçlerimizce yapılan tüm uyarılara rağmen dağılmayan ve mukavemetle karşılık veren toplam 212 şahıs gözaltına alınmış ve haklarında adli işlem başlatılmıştır"

1.05.2021 (Haber Merkezi)

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR